בדיקת אבהות וסיווג גנטי לכלבים

קביעה מדעית מי הם הוריו של כלב

בדיקת אבהות וסיווג גנטי לכלבים

תחום חדש וזמין בחודש האחרון הוא בדיקת אבהות וסיווג גנטי לכלבים.

לבדיקה זו מספר מטרות, הראשונה היא לקבוע את הקוד האישי הגנטי של אותו בע"ח וכך למעשה במקרה של גנבה קיימת הוכחה חד-משמעית אותה לא ניתן לשנות /להסיר (בדומה לשבב או קעקוע).

מטרה שנייה היא לקבוע מי הם הוריו של הכלב וע"י כך ניתן לקבוע אילו גזעים מרכיבים את הכלב.

מידע זה מסייע לנו בהבנת התנהגות ואישיות הכלב, נותן לנו מידע לגבי מחלות פוטנציאליות לכל אחד מהגזעים, ומספק את יצר הסקרנות.

בדיקה זו נעשית בדרך לא פולשנית, אין צורך בלקיחת דם והיא מבוצעת ע"י העברת מטוש (מברשת קטנה המשמשת לאיסוף הדנא מהחניכיים באופן לא פולשני, לא מכאיב ולא מטריד את בעל החיים כלל) בחלל הפה. הבדיקה נשלחת למעבדה מתקדמת בארה"ב ושם מתחיל תהליך, במהלכו התאים הספורים עובדים הליך של הגברה המאפשרים למעבדה להפיק מהם את הקוד הגנטי של בע"ח, ולתת תוצאות ברמת דיוק מקסימלית.

התוצאות שמתקבלות מופיעות לפי דרגות, כאשר דרגה 1 פירושה היא שמעל ל- 75% מה- DNA מייצג גזע אחד, דרגה 2 בין 34% ל- 74% מה- DNA מייצג גזע אחר וכן הלאה, כך שבעל הכלב מקבל בסופו של דבר תעודה בה מפורטים הגזעים השונים עפ"י האחוזים כפי שנמצאו בכלב.

את הבדיקה הנ"ל ניתן לבצע נכון להיום במספר מרפאות וטרינריות גדולות בארץ כאשר "המרכז הווטרינרי רעננה" בהנהלתו של ד"ר צדוק הינו נציגתה הבלעדית של חברת BioPet Vet Lab בישראל.

בנוסף לבדיקת האבהות אנו מציעים פאנלים לבדיקת מחלות גנטיים יעודיים לכ-250 גזעים שונים. כל פאנל מתמקד במחלות המאפיינות את גזעו של הכלב הנבדק.

בדיקה זו הינה בעלת חשיבות עצומה, נציין כי יש לבצעה פעם אחת בחיי הכלב, שהרי הדנ"א אינו משתנה כמובן.

יתר על כן נתוני הדנ"א של הכלב הנבדק נשארים במאגר ממוחשב וכשמתווספות בדיקות חדשות למחלות שונות (פרי מחקר אשר למעבדותינו תרומה עולמית נכבדת) כל שעלינו לעשות הוא לבחון כנגד הדנ"א המפוענח שבידינו ולספק מידע נוסף לאורך חייו של הכלב שנבדק בעבר.

דוגמא לחשיבות העצומה של הבדיקות היא למשל פתולוגיה הנקראת exercise induced collapse, מחלה המתבטאת בקריסת הכלב במהלך פעילות גופנית מאומצת, תופעה זו בעלת רקע גנטי מאפיינת מספר גזעים וניתן לזהות את קיומה בכלב הנבדק, אין צורך להבהיר עד כמה הכרת קיומה של פתולוגיה כזו עשויה להיות מצילת חיים.