מחלות גנטיות לכלבים וחתולים

בדיקת מחלות בכלבים וחתולים - למה כדאי לנו ואיך זה יכול להציל את חייהם?

מחלות גנטיות לכלבים וחתולים

הוטרינריה המודרנית כבר מזמן הוכיחה שמחלות גנטיות אינן רק נחלתם של בני האדם. בעיות לב, כליות, סכרת וסרטן הן רק דוגמאות בודדות לתופעות שחיות המחמד שלנו עלולות לסבול מהן, אשר לרוב מתגלות רק לאחר התפרצותן וכרוכות בעלויות אבחון וטיפול גבוהות. אך מה אם הייתה לנו דרך לדעת מראש מה העתיד צופן, ולשפר את איכות החיים שלהם ושלנו?

בעלי חיות מחמד באשר הם יודעים כמה קשה וכואב היום בו מגלים כי לכלב או לחתול ישנה מחלה קשה (או במקרים מסוימים- חשוכת מרפא). לרוב, אנו גם נגלה זאת רק לאחר שנבחין כי משהו לא בסדר - מירידה משמעותית במשקל, אפאטיות, קשיים בתזוזה ועד קריסה מערכתית מוחלטת.

עד היום, במקרה הטוב, הבעיה הייתה מתגלית בשלב מוקדם וניתן היה לטפל בה ברמה כזו או אחרת. במקרה הרע, היינו עלולים למצוא את עצמנו מול חיה אהובה וסובלת, ונאלצים לקבל החלטות (רגשיות וכלכליות) קשות והרות גורל. כיום, יש בידינו את הכלים למנוע את הכאב ואי הנעימות, אפילו שנים רבות לפני שהבעיה עולה לפני השטח.

בדיקה גנטית לזיהוי וגילוי מוקדם של מחלות נעשית על-ידי לקיחה של דגימת רוק (בפרוצדורה פשוטה ולא כואבת), אשר יכולה לא רק לומר לנו מה מתחבא בקוד הגנטי של חיות המחמד שלנו, אלא גם מה עומד לפרוץ החוצה, מתי, ואיך למנוע זאת ולשפר משמעותית את איכות חייהם.

איך לוקחים את הדגימה?
ללא צורך באשפוז או הרדמה, לקיחת הדגימה נעשית על-ידי הכנסת מטוש (הדומה למקלון אוזניים) לחלל הפה של החיה, מעבר קל על פנים הלחי- וזהו. כל העניין לוקח שניות בודדות, בסיומן אנו מכניסים את הדגימה לתוך כיסוי מיוחד ומעבירים לבדיקת מעבדה.

לקיחת הדוגמה מהכלב

ומה בודקים בעצם?
מדגימה קטנה ופשוטה זו, אנו נוכל להגיד לכם מה הגזעים המרכיבים את כלבכם או חתולכם, לבדוק מחלות ספציפיות או לבצע בדיקה כללית של כלל המחלות האפשריות. יחד עם זאת, ישנו הבדל בין הבדיקות הזמינות לכלבים ולחתולים.

  • לחתולים קיימות ברשותנו כיום בדיקות לכ-100 מחלות שונות, חלקן מוכוונות לגזעים ספציפיים
  • לכלבים אנו מציעים בדיקות לגילוי מעל 200 מחלות שונות, ו-250 פאנלים לכלבים גזעיים

למה כדאי בכלל לבצע את הבדיקה?
תחום הבדיקות הגנטיות (אצל חיות וגם אצל בני האדם) הוא למעשה נגזרת של תחום הרפואה החשוב ביותר- רפואה מונעת.

דמיינו שבבעלותכם כלב מבוגר, אשר מפתח בעיית לב, ומראה סימפטום אחד בלבד- שיעול שלא עובר. היות והסימפטום עלול להעיד על מספר דברים, כדי להגיע לאבחנה הוטרינר כנראה יצטרך לבצע בדיקה גופנית מלאה, בדיקות דם וצילומי רנטגן בתור התחלה. במקרים מסוימים, יהיה אפילו צורך בבדיקת אולטרסאונד ו/או CT.

מאידך, תארו לכם שעוד כשהיה צעיר, ביצעתם בדיקה גנטית שבסופה הוטרינר ידע לומר לכם שיש סיכוי להתפתחות הבעיה, מתי זה כנראה יקרה, ומה הסימנים המקדימים שיש לשים לב אליהם. במקרה זה, כלבכם האהוב היה נכנס לתכנית מעקב מותאמת עבורו, וכך מקבל את הטיפול הנכון ביותר עבורו עם הופעת הסימנים המתאימים, ללא בזבוז מיותר של כסף וזמן יקר.

בין אם בבעלותכם כלב או חתול, גזעי או מעורב - בדיקה אחת פשוטה יכולה להציל את חייהם. זוהי ההשקעה הטובה ביותר שאנו, כבעלים, יכולים לעשות למען חיות המחמד האהובות שלנו. נוכל לקבל מידע חשוב (ולעיתים קריטי) לגבי ההתפתחות שלהם, להימנע מפרוצדורות או תרופות המסכנות אותם באופן מיוחד, למנוע סבל קשה ומיותר ולסייע להם להזדקן איתנו באהבה ושיבה טובה.

אנו במרכז הוטרינרי רעננה, מאמינים כי תחום הבדיקות הגנטיות נמצא בחוד החנית של הרפואה הווטרינרית, ולכן מרפאתנו הינה המובילה בארץ בתחום זה, ונבחרה לייצג את חברת Orivet הפרוסה על פני כ-40 ארצות שונות ברחבי העולם.

למידע נוסף או לכל שאלה, נשמח אם תצרו איתנו קשר בטופס מטה או בטלפון הבא:
09-742-55-30

לפרטים נוספים ניתן ליצור איתנו קשר

יש לוודא שכל השדות הנדרשים המסומנים בכוכבית (*) מולאו.

אתר זה מוגן על בסיס reCAPTCHA לפיכך מדיניות הפרטיות וכן תנאי השירות של Google מתקיימים.