זיהוי גזעים על פי DNA
שאלות ותשובות
גזעי כלבים

מעורב זה גזעי

מעורב זה גזעיהעשור האחרון מתאפיין בחידושים, גאדג'טים והתקדמות אדירה בתחום הרפואה והמדע, יחד עם זאת רעיונות שבעבר נשמעו כאילו נלקחו מסרט עתידני, כיום הם חלק בלתי נפרד מהמציאות היום-יומית שלנו.

דוגמא לכך היא תחום ההנדסה הגנטית אשר הודות לה ניתן לבודד DNA (דנ"א).

ה- DNA הוא למעשה סליל ספירלי המורכב משני גדילים הנראה כסולם מסולסל, רצף השלבים המרכיבים סולם זה הינו למעשה קוד ייחודי המשמש מעין טביעת אצבע יחודית בין זן לזן.

הקוד הגנטי משמש היום לזיהוי נגיפים המתאפיינים ב- DNA ייחודי להם , לזיהוי מחלות על רקע גנטי, לזיהוי מוקדם של מומים מולדים (בדיקת מי שפיר) ולבדיקת אבהות.

בתחום הווטרינריה בדיקות מולקולאריות מסייעות לנו אבחון וודאי של מחלות חשובות רבות כגון קדחת קרציות, זיהוי מומים גנטיים לדוגמא נשאות לעיוורון בגזע בורדר קולי ועוד אחרים.

בדיקת אבהות וסיווג גנטי לכלבים

תחום חדש וזמין בחודש האחרון הוא בדיקת אבהות וסיווג גנטי לכלבים.

לבדיקה זו מספר מטרות, הראשונה היא לקבוע את הקוד האישי הגנטי של אותו בע"ח וכך למעשה במקרה של גנבה קיימת הוכחה חד-משמעית אותה לא ניתן לשנות /להסיר (בדומה לשבב או קעקוע).

מטרה שנייה היא לקבוע מי הם הוריו של הכלב וע"י כך ניתן לקבוע אילו גזעים מרכיבים את הכלב.

מידע זה מסייע לנו בהבנת התנהגות ואישיות הכלב, נותן לנו מידע לגבי מחלות פוטנציאליות לכל אחד מהגזעים, ומספק את יצר הסקרנות.

בדיקה זו נעשית בדרך לא פולשנית, אין צורך בלקיחת דם והיא מבוצעת ע"י העברת מטוש (מקלון אוזניים ) בחלל הפה. הבדיקה נשלחת למעבדה מתקדמת בארה"ב ושם מתחיל תהליך, במהלכו התאים הספורים עובדים הליך של הגברה המאפשרים למעבדה להפיק מהם את הקוד הגנטי של בע"ח, ולתת תוצאות ברמת דיוק מקסימלית.

התוצאות שמתקבלות מופיעות לפי דרגות, כאשר דרגה 1 פירושה היא שמעל ל- 75% מה- DNA מייצג גזע אחד, דרגה 2 בין 34% ל- 74% מה- DNA מייצג גזע אחר וכן הלאה, כך שבעל הכלב מקבל בסופו של דבר תעודה בה מפורטים הגזעים השונים עפ"י האחוזים כפי שנמצאו בכלב.

את הבדיקה הנ"ל ניתן לבצע נכון להיום במספר מרפאות וטרינריות גדולות בארץ כאשר "המרכז הווטרינרי רעננה" בהנהלתו של ד"ר צדוק הינו נציגתה הבלעדית של חברת BioPet Vet Lab בישראל.

דף הבית

זכויות יוצרים © 2009-2017 ד"ר עפר צדוק | עיצוב מקורי TemplateMo.com | בניית אתר theNoam